ظرفیت خط لوله انتقال نفت قزاقستان به روسیه افزایش می‌یابد

ظرفیت خط لوله انتقال نفت قزاقستان به روسیه افزایش می‌یابد

به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری تسنیم به نقل از آکی پرس، مقامات کنسرسیوم خط لوله خزر اعلام کردند که ظرفیت این خط لوله نفتی با افزایش 25 درصدی تا پایان سال 2023 به 83 میلیون تن در سال افزایش می‌یابد.

کریستوفر اسکات بون مشاور این پروژه گفت که هم اکنون به دلیل یک برنامه فشرده ظرفیت این خط لوله از حدود 67 میلیون تن در سال افزایش یافته است و در نتیجه می توانیم تنها از قزاقستان حدود 72.5 میلیون تن نفت در سال پمپاژ کنیم.

به دلیل پیش بینی افزایش تولید نفت در قزاقستان، ظرفیت این خط لوله نیز افزایش خواهد یافت. خط لوله خزر، نفت قزاقستان را به روسیه منتقل می‌کند.

نفت تولید شده در میدان تنگیز در قزاقستان و چند میدان نفتی دیگر از طریق این خط لوله به ترمینال دریایی نزدیک نووراسیسک روسیه منتقل می‌شود. نووُراسیسک یکی از شهرهای جنوبی روسیه و یکی از بنادر مهم این کشور در دریای سیاه و در سرزمین کراسنودار است.

صادرات نفت خام از طریف خط لوله خزر در سال 2018 به 61.1 میلیون تن رسید که نسبت به سال قبل 5.98 میلیون تن افزایش داشت. کنسرسیوم خط لوله خزر انتظار دارد در سال 2019 حدود 67.7 میلیون تن (1.35 میلیون بشکه در روز) از طریف این خط لوله صادر شود.

منبع :https://www.tasnimnews.com